Naše doporučení pro výběr produktů

Strop

Zdi už stojí a celkový obraz vašeho nového domu, chaty či jiného stavení se pomalu ale jistě rýsuje. Ještě než se pustíte do střechy a konečných úprav, na řadě jsou stropy. Jaký zvolit materiál a jakou funkci by vlastně takový kvalitní strop měl splnit? Pokud vše správně promyslíte a s pomocí našich odborníků zvolíte ideální variantu šitou na míru právě vaší stavbě, nový strop vydrží v perfektním stavu i desítky let. I při výběru materiálu a provedení samotného stropu bychom se totiž měli dívat dopředu a myslet na dlouhou životnost nejen stropu, ale i celé stavby. A jak by tedy strop definoval odborný stavitel?

Strop je vodorovná konstrukce, která dělí objekt na jednotlivá podlaží po různých výškách. Měla by tak být zajištěna funkce statická, akustická, protipožární, tepelně izolační i technická. Strop se skládá z nosné konstrukce, podlahové konstrukce a konstrukce pohledu. Ovšem jednoznačně hlavní funkcí je přenos všech zatížení, které na něj působí do nosných zdí.

Technika stavby i samotný materiál, z něhož je strop konstruován, prošel během dlouhé historie stavitelství mnoha změnami. Dnes je možné vybírat hned z několika variant. Nabízí se především stropy keramické neboli cihelné, betonové nebo pórobetonové. Každé z těchto provedení má pro své unikátní vlastnosti vysoké zastoupení v České republice i ve světě.

Keramický strop

Hledáte spolehlivý, přírodní, technologicky nenáročný a zároveň cenově dostupný materiál? Pak zvolte keramický neboli cihelný strop, který navíc dokáže zachovat i dokonale zdravé prostředí
pro celou rodinu. Materiál je také schopen akumulace tepla, což je další vysoce žádaná vlastnost. I keramické provedení stropu však nabízí vysokou variabilitu.

Keramické panely

Keramické panely jsou tvořeny samotným panelem a železobetonovými žebry s nadbetonávkou. Ta snižuju celkovou spotřebu betonu, který se dále využívá pouze na zalití styčného zámku. Jsou k dispozici v základním provedení, alkovnou, se zvýšenou únosností, s komínovými prostupy nebo také atypické. Panely bývají obvykle vyráběny přesně na míru a pokládají se na stěny nebo překlady. Pokládka je tak jednoduchá a opravdu rychlá.

Nosníky

Nosníky tvoří spolu s keramickými vložkami vlastní konstrukci stropu. Nosníky se vyrábějí v různých délkách a výškách, vybere si opravdu každý. Po výběru správné velikosti se nosníky ukládají na srovnané nosné zdivo nebo na železobetonový věnce. Mějte také na vědomí, že při pokládání nosníků je nutné strop nadbetonovat.

Keramické vložky MIAKO

Keramické vložky zvané MIAKOspolu s keramickými nosníky tvoří vlastní konstrukci stropu. Při stavbě se kladou na sucho na osazené a podepřené nosníky. K dispozici jsou v různých výškách ( 8 až 23 cm) i šířkách (39 až 52,5 cm), délka je obvykle 25 cm. Při zvolení správné velikosti budou jako stvořené pro vytvoření vašeho stropu. Ten je v tomto případě také nutné nadbetonovat.

Betonový strop

Hlavní výhody betonového stropu jsou pevnost, vysoká nosnost a univerzálnost. Strop z betonu vyztuženého ocelí nebo železobetonových prvků se jednoduše vypořádá s jakýmkoliv půdorysem. Betonový strop je nosný v obou směrech a betonová deska je jako jediná schopná přenášet zatížení v obou směrech. To znamená větší únosnost a menší deformace.

Strop z monolitického betonu

Betonování monolitického stropu umožňuje využití podpěr po celém odvodu stropní konstrukce. Všechny ostatní konstrukce jsou přitom pnuty mezi dvě protilehlé podpory. Součástí instalované desky jsou i železobetonové ztužující věnce, které je v jiných případech nutné provádět v úrovni stropu. A jak probíhá samotné betonování stropu krok po kroku? Na připravený podklad se postaví systémové bednění skládající se ze stojek, podpůrných nosníků a překližkových bednících dílců. Poté se osadí výztuž a provede se betonáž pomocí čerpadla betonu. Beton se musí během ukládání hutnit vibrátorem. Zhruba po dvou dnech lze na ještě zabedněném stropě provádět další práce jako například navážení materiálu, zdění příček nebo příprava bednění dalšího stropu. Zabetonovaný strop je nutné nechat několik dní vytvrdnout, asi za deset dní se pak může odbednit. Pod hotovým stropem zůstanou stojky až do úplného uzrání betonu, obvykle po dobu jednoho měsíce.

Montovaný betonový strop

Pokud upřednostňujete rychlost montáže, ale přesto byste chtěli betonový strop, právě pro vás je tu strop montovaný. Tento budoucí strop se na stavbu vozí po jednotlivých částech a ukládá se jeřábem. Jeho velkou výhodou je již zmíněná rychlost instalace, nevýhodou pak nutnost nadbetonávky, která naopak oddaluje využití stropu. V případě montovaného betonového stropu má stavitel možnost výběru z několika provedení, které se liší konkrétním provedením:

Samonostné bednění (předpjaté stropní panely SPIROLL) představuje podélné dutinami vylehčené betonové panely různých délek, výšek a tvarů. Připraveny jsou zde také otvory na schodiště, výtah nebo komín. Pokládka je velmi rychlá, strop lze také ihned plně využívat. Dále se dodělává pouze věnec a zálivky.

Ztracené stropní bednění (Filingran) je tvořeno poměrně tenkými železobetonovými stropními panely. Délka, výška, tvar i otvory na další přídavné prvky jsou zcela na výběru samotného zákazníka. Do horní strany panelu jsou zabetonovány ocelové výztuže, díky kterým není nutné dále vyztužovat nadbetonávku. Ta je však v tomto případě nutná a časově tak oddaluje využívání stropu.

Betonové nosníky a vložky se ukládají na srovnané nosné zdivo nebo na železobetonový věnec. Vyrábějí se v různých délkách a výškách. Vložky se kladou na sucho na osazené a podepřené nosníky. Mají různé výšky a šířky, délka bývá 25cm. Strop je dále nutné nadbetonovat.

Strop z pórobetonu

Stavíte dům svépomocí a tak chcete sami zvládnout i samotný strop? Pak vaší jedinou volbou jsou pórobetonové stropy, jejichž provedení je výrazně lehčí. Na stavbě jej tak lze upevnit i ručně bez pomoci jeřábů! Pórobetonové stropy vyžadují nadbetonávku.

K dispozici jsou nosníky a pórobetonové vložky. Nosníky se ukládají na srovnané nosní zdivo nebo na železobetonový věnec.  Vybírat je možné z různých délek i výšek. Pórobetonové vložky se kladou na sucho na osazené a podepřené nosníky. Výška i šířka je variabilní, délka obvykle bývá 60 cm.

 

Váš stavební rádce!

Napište nám.