Naše doporučení pro výběr produktů

Okapový systém

Střecha vašeho domu se neobejde bez kvalitního okapového systému. Jedná se o systém prvků, které odvádějí dešťovou vodu ze střechy. Zamezíte poškození fasády nebo zatékání vody do zdiva. Okapy mohou být vyráběny z různých materiálů, které se liší svými vlastnostmi, délkou životnosti, způsobem údržby a samozřejmě také cenou. Poraďte se s našimi odborníky, který okapový systém je nejvhodnější pro vaši stavbu.

Než se začnete rozhodovat mezi jednotlivými materiály, měli byste mít jasno, co od okapového systému očekáváte.Chcete si pořídit levné okapy, které bude nutno pravidelně udržovat? Nebo raději zvolíte bezúdržbovou variantu s vyšší pořizovací cenou, která se vám ovšem dlouhodobě vyplatí? Důležitý pro výběr okapů je také vzhled. Chcete okapy barevně sladit se střechou, nebo vám postačí okapy v základní plechové barvě, která působí neutrálním dojmem? Celkový vzhled vašeho domu můžete esteticky sladit například použitím stejných materiálů na okenní parapety, oplechování komína, na plot a na další prvky.

Materiály – výhody a nevýhody

Pozink

Nejznámější a nejrozšířenější je pozinkový okapový systém, a to zejména díky nízké pořizovací ceně. Žárově pozinkovaný ocelový plech se dodává ve standardní plechové barvě, není ale bezúdržbový a jeho další nevýhodou je kratší životnost ve srovnání s dalšími materiály. Pozink vyžaduje pravidelnou údržbu, je zapotřebí pravidelně ho natírat, abyste ho ochránili před korozí.

Barevný pozink s povrchovou úpravou spojuje výborné mechanické vlastnosti pozinku s dodatečnou ochranou proti korozi a je dostupný v široké škále barev. Jedná se o bezúdržbový materiál s dlouhou životností. Existuje celá řada výrobců různé kvality. Zpracování se liší především kvalitou povrchové úpravy, který významně určuje životnost materiálu. Nápovědou může být záruka, kterou někteří výrobci nabízejí v délce povinných dvou let, ovšem u vysoce kvalitního barevného pozinku se setkáte se zárukou až několik desítek let. Nedejte se nalákat pouze výhodnou cenou, vyplatí se vám poradit se s našimi zkušenými odborníky.

Titanzinek

Titanzinek je pro vás vhodnou variantou, pokud očekáváte esteticky neutrální, funkční a bezúdržbový prvek na vaší střeše. Titanzinek je slitina zinku, titanu a mědi a představuje bezúdržbový materiál s dlouhou životností. Patří mezi dražší materiály, ale ve srovnání s mědí je cenově dostupnější. Má běžnou plechovou barvu a časem také mírně zvětrá, nemění však vzhled tak zásadním způsobem jako měď, pouze ztratí lesk a zešedne. Oproti ostatním materiálům je tvrdší a křehčí, běžně se povrchově dále neupravuje.

Hliník

Dalším kvalitním a doporučovaným materiálem na okapy je hliník. Lze ho dodat i bez povrchové úpravy, ale je dodáván zejména s barevnou úpravou v široké škále barev. Barevný hliník spojuje pevnost, lehkost a tvárnost hliníku s dodatečnou povrchovou úpravou. Výhodou hliníku je jeho chemická inertnost, tedy že nereaguje s jinými látkami. Díky tomu ho lze označit za bezúdržbový materiál s dlouhou životností. Nevýhodou je naopak větší měkkost hliníku oproti jiným materiálům, je tedy potřeba zvýšené opatrnosti při montáži.

Plast

Stále více vyhledávané jsou plastové okapy, pro svou velmi nízkou cenu a výbornou kvalitu. Jsou vyrobeny z materiálů odolných proti mrazu a UV záření. Plastové okapy jsou navíc lehké, snadno se montují, nekorodují a můžete si vybrat ze široké škály barevných variant. Můžeme je doporučit jako bezúdržbový materiál s dlouhou životností.

Měď

Měděný okapový systém se používá nejčastěji na domech v historicky chráněných oblastech, nebo pokud chcete dosáhnout starobylého vzhledu domu. Měď je bezúdržbová a nabízí dlouho životnost díky samoobnovitelné patině, která chrání kov před korozí. Její původní lesk je časem vystřídán charakteristickým zvětráním až do světle zelena. Jedná se o nejdražší materiál používaný na okapy. Měli byste vědět, že měď je agresivní materiál a nesnáší se s ostatními kovy. Pokud si tedy chcete pořídit například komín plechovaný mědí, měl by na něj navazovat i měděný okapní systém.

Váš stavební rádce!

Napište nám.