Naše doporučení pro výběr produktů

Střešní krytiny

Krásná a kvalitní střecha jak se říká: dělá dům. Střecha váš dům nejen chrání a izoluje, ale také významně dotváří vzhled vašeho domu. Správný výběr střešní krytiny vám zajistí klidný život bez následujících investic do údržby a oprav. Bydlíte v horách nebo je váš dům příjemně schován v klidném údolí? Záleží také na tom, jestli stavíte novostavbu nebo opravujete starší dům. Výběru vhodné střešní krytiny a izolačních materiálů věnujte velkou pozornost a poraďte se s našimi zkušenými odborníky, vyplatí se vám to.

Dáváte přednost klasické pálené nebo betonové tašce? Proč ne, pokud ovšem máte dostatečně pevnou konstrukci krovu. Na trhu jsou dnes také další možnosti, plechové nebo PVC krytiny. Vybrat si můžete i břidlici, eternit nebo asfalt. Stále se používají i alternativní materiály, jako je šindel, který známe z historických staveb.

Vaše rozhodování, pod kterou krytinu schováte svůj dům, bude ovlivňovat řada faktorů. Jakou očekáváte životnost střechy? Jste připraveni připlatit za špičkový bezúdržbový materiál, nebo hledáte krytinu s nižší pořizovací cenou? Vzhledem k tvaru a členitosti střechy je nutno také zvážit, zda je vybraná krytina vhodná z hlediska způsobu a náročnosti pokládky. A v neposlední řadě vás jistě zajímá vzhled vaší budoucí střechy.

Před tím, než se rozhodnete, kterou střešní krytinu zvolíte, byste měli mít jasno v následujících záležitostech:

Sklon střechy – u každé střešní krytiny je určen tzv. bezpečný střešní sklon a minimální střešní sklon a tyto parametry určí vhodnost krytiny pro danou střechu.

Nosnost střešní konstrukce (krovu) – podle nosnosti krovu je nutné zvolit i typ krytiny (mezi těžké krytiny patří např. pálené nebo betonové tašky a mezi lehké patří např. šindele, plechové nebo PVC krytiny). Při rekonstrukci staré střechy se vyplatí pozvat nejen pokrývače, ale i statika.

Životnost – dalším faktorem při výběru je doba, po jakou je krytina schopná plnit svoji funkci bez dalších investic do oprav.

Údržba – důležité je také vědět, jakou údržbu vybraná střešní krytina potřebuje. Podle toho je také nutné zajistit přístup na střechu.

Vzhled – faktor, který je individuální a záleží na vašem estetickém cítění. Nemáme na mysli pouze barevnost, ale také tvar povrchu.

Cena – stanovte si cenu, kterou chcete do střešní krytiny investovat. Ta bude významným parametrem při výběru.

Plochá střecha

Plochá střecha (0-5 stupňů) je velmi náročná na ochranu před tlakovou vodou, zejména v rozích, prostupech pro odvětrání, u antén nebo komínů. Použijte asfaltové hydroizolační pásy nebo hydroizolační folie PVC. Poraďte se s našimi specialisty, jak kvalitně izolovat vaši střechu před vodou.

Asfaltové hydroizolační pásy

Asfaltové hydroizolační pásy se dodávají ve dvou variantách: oxidované a modifikované. Oxidované jsou levnější, ale musejí se zpracovávat za teplot +10°C. Jejich modifikované varianty jsou sice dražší, ale jsou pružnější a odolnější, zpracovatelné i za mírného mrazu. Proti UV a tepelnému záření dobře chrání asfaltové pásy s posypem z drcené břidlice nebo páleného granulátu. Vyrábějí se v různých barvách, nejčastěji šedé (přírodní), hnědé, červené a zelené. S podkladem i mezi sebou se spojují natavením spodního povrchu pásu pomocí hořáku. Asfaltové pásy bez posypu se používají pouze jako podkladní a pojistná vrstva pod pásy s posypem. Aplikují se buď natavením (pokud to povaha podkladu umožňuje), mechanickým kotvením nebo nalepením (samolepící pásy).

Hydroizolační fólie PVC

Hydroizolační folie PVC používají namísto asfaltu kvalitní PVC nanášené nejčastěji na nosnou skleněnou vložku. Pásy bývají slabší než asfaltové, role jsou širší a s větším návinem. Jednotlivé pásy se svařují a k podkladu se kotví mechanicky nebo zatížením (kačírkem, kamenivem, zeminou). Materiál slibuje vynikající svařitelnost, špičkovou flexibilitu při nízkých teplotách, vysokou rozměrovou stabilitu, vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům, vysokou požární odolnost a pevnost v tahu.

Šikmá střecha

Zásadní pro volbu střešní krytiny je sklon střechy. Všeobecně platí: má-li střecha sklon menší než 20 stupňů, neměla by na ni být použita pálená taška, pokud je sklon menší než 17 stupňů, pak ani taška betonová. Některé typy pálených tašek lze použít už od sklonu 12 stupňů, ovšem pouze se speciálními doplňky. U šikmé střechy tedy vybírejte krytinu podle sklonu střechy a také podle povětrnostních vlivů v místě stavby.

Na našem trhu je nabízeno nepřeberné množství druhů střešní krytiny, proto je jejímu výběru nutné věnovat náležitou pozornost. Nejedná se přece o krátkodobou investici – nová střecha vám bude sloužit po několik desetiletí! O výběru vhodné střešní krytiny byste se měli rozhodně poradit s odborníkem. Jednoznačná odpověď, která krytina je nejlepší, neexistuje. Každý materiál má své výhody i nevýhody.

Sklon střechy menší než 15 stupňů

U střech s velmi malým sklonem, menším než 15 stupňů je třeba věnovat extrémní pozornost kvalitě provedení. Hrozí zde zatečení vody pod krytinu!

Vyberte si krytinu, která nejlépe vyhovuje parametrům vaší stavby a která také splňuje vaše estetické požadavky. Na výběr máte z nejrozšířenějších krytin, kterými jsou pálené a betonové. Stále více příznivců si pro své dobré vlastnosti získávají také plechové nebo PVC krytiny. K zakrytí střechy můžete použít také břidlici, eternit nebo asfalt. Stále se používají i alternativní materiály, jako je šindel, který známe z historických staveb.

Pálené krytiny

Pálené krytiny jsou tradičním materiálem a patří k nejvyhledávanějším u nás. Jejich velkou výhodou je stálý vzhled a barevnost, který se ovšem odráží na jejich vyšší ceně. Pálené krytiny se vyrábějí výhradně z hlíny (jílu). Surový produkt je nejdříve vysušen, poté se za teplot přes 1000°C vypaluje, až dojde ke spečení hmoty. Taška tak získá svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost – životnost se odhaduje až na staletí. Lze je u některých typů použít od sklonu 12 stupňů, nutná je ale vodotěsná podstřešní izolace.

Pálené tašky dodáváme v různých variantách, které se liší povrchovou úpravou a rozdílnými vlastnostmi. Základní režné tašky nemají povrchovou úpravu, jsou na omak hrubé a vždy cihlově červené.

Náročnější požadavky na barevnou stálost a životnost splňují tašky Engoba díky své povrchové úpravě. Jde o tenký, hladký povlak z keramické směsi obarvené oxidy železa nanesený na vysušenou tašku, která se pak vypaluje. Tašky Engoba jsou atraktivní díky matnému až polomatnému vzhledu. Vybírat můžete z nejrůznějších barevných odstínů.

Na pomyslném vrcholu z hlediska kvality, barevné stálosti a životnosti, stojí glazované pálené tašky. Glazura je barevná povrchová úprava s vysokým leskem, na omak hladká. Jde o tenký povlak z keramické směsi obarvené oxidy železa a s obsahem sklovitých směsí nanesený na vysušenou tašku, která se pak vypaluje. Úprava tašku zpevňuje a chrání, zajišťuje dlouhou barevnou stálost a velmi dlouhou životnost. Glazované tašky si můžete vybrat v nejrůznějších barevných odstínech.

Betonové krytiny

Betonové krytiny se vyznačují vysokou pevností a vyrábějí se v několika různých odstínech a povrchových úpravách. Betonové střešní tašky obvykle chrání před znečištěním speciální nástřik. Betonové tašky jsou těžší než pálené, ale hmotnost betonové a pálené krytiny na 1m2 je přibližně stejná, kolem 40 kg. Pokládka je velmi jednoduchá. Některé typy lze použít už od sklonu 7 stupňů. Nevýhodou je nestálost vzhledu krytiny, kterému lze čelit speciálními nástřiky.

Betonové tašky bez povrchové úpravy nejsou vhodné do náročnějších klimatických podmínek, neboť jsou vyrobeny z probarveného betonu, který není nijak povrchově ošetřen. Vyšší odolností se vyznačují betonové tašky s povrchovou úpravou z nástřiku disperzní barvou a dalších ochranných vrstev. K dostání jsou také tašky s hrubým posypem. Všechny typy betonových tašek můžete vybírat v nejrůznějších barvách za přijatelnou cenu.

Mezi lidmi se traduje několik fám, zejména o betonové krytině. Jednou z nich je, že betonová taška je velmi těžká a potřebuje tedy mnohem silnější krov, zatímco pálená nikoliv. U pálené tašky je její spotřeba na jeden metr 10 až 20 kusů podle druhu, váha se pak pohybuje kolem 40 až 50 kg (u bobrovek až 70 kg). U betonové tašky je potřeba zhruba 10 ks na jeden metr, jejich váha se pak pohybuje kolem 45 až 48 kg. Tyto obavy se tedy ukazují bezpředmětné. Každý krov bývá navíc dimenzován na mnohem větší zátěž – počítá se s vahou případné sněhové pokrývky, poryvy větru, vahou člověka pohybujícího se po střeše při pokládce či drobných opravách střechy.

Plechová krytina

Plechová krytina je vyráběna z ocelového plechu s lesklou nebo matnou povrchovou úpravou a je vhodná zejména pro nízké sklony střech, u trapézových plechů už od 5 stupňů. Plechy se pokládají v tabulích a mají tedy menší množství napojení než tašky, které ale mohou vzhledově velmi dobře imitovat. Při dešti jsou hlučnější a tedy třeba dbát na akustickou izolaci obytných místností. Kvůli kondenzaci vody je také nutná pojistná hydroizolace. Výhodou je nízká váha.

PVC krytina

PVC krytina je velmi lehká a dokáže imitovat nejrůznější typy povrchů (střešní šindel, pálenou tašku atp.). U většiny plastových krytin je velmi důležitá správná montáž. Plasty totiž horkem a zimou mění své rozměry a musí být tedy umožněna dilatace. Obraťte se na nás s výběrem kvalitního materiálu, který vás nezklame a dlouho vydrží.

Nízkou hmotností a rychlou pokládkou vynikají vlnité bitumenové krytiny. Jsou jedním z nejekonomičtějších a nejvíce funkčních řešení pro střechy. Stovky tisíc střech položených po celém světě prokazují již desítky let odolnost vůči různým klimatickým podmínkám od arktických oblastí až po tropy. Bitumenové desky se pokládají buď na bednění (při nižších sklonech), nebo na laťování.

Střechu můžete pokrýt také asfaltovým šindelem, který vám poskytne zajímavý, celistvý vzhled. Asfaltové pásy jsou k dispozici v různých tvarech (obdélník, diamant, bobrovka ad.) a s povrchovou úpravou v různých barvách, která zároveň chrání materiál před UV zářením a teplem. Nutností je bednění v celé ploše a také pojistná hydroizolace (podkladový pás), které střechu prodraží. Výhodou je nízká hmotnost. Pokládka začíná zdola a jednotlivé šindele se přibíjí. Některé typy lze použít od sklonu 12 stupňů.

Sklon střechy větší než 15 stupňů

Vyberte si krytinu, která nejlépe vyhovuje parametrům vaší stavby a která také splňuje vaše estetické požadavky. Na výběr máte z nejrozšířenějších krytin, kterými jsou pálené a betonové. Stále více příznivců si pro své dobré vlastnosti získávají také plechové nebo PVC krytiny. K zakrytí střechy můžete použít také břidlici, eternit nebo asfalt. Stále se používají i alternativní materiály, jako je šindel, který známe z historických staveb.

Pálené krytiny

Pálené krytiny jsou tradičním materiálem a patří k nejvyhledávanějším u nás. Jejich velkou výhodou je stálý vzhled a barevnost, který se ovšem odráží na jejich vyšší ceně. Pálené krytiny se vyrábějí výhradně z hlíny (jílu). Surový produkt je nejdříve vysušen, poté se za teplot přes 1000°C vypaluje, až dojde ke spečení hmoty. Taška tak získá svoji pevnost, mrazuvzdornost i trvanlivost – životnost se odhaduje až na staletí. U většiny typů se za bezpečný považuje sklon 30 stupňů. Při menším sklonu se doporučuje použít vodotěsnou podstřešní izolaci.

Pálené tašky dodáváme v různých variantách, které se liší povrchovou úpravou a rozdílnými vlastnostmi. Základní režné tašky nemají povrchovou úpravu, jsou na omak hrubé a vždy cihlově červené.

Náročnější požadavky na barevnou stálost a životnost splňují tašky Engoba díky své povrchové úpravě. Jde o tenký, hladký povlak z keramické směsi obarvené oxidy železa nanesený na vysušenou tašku, která se pak vypaluje. Tašky Engoba jsou atraktivní díky matnému až polomatnému vzhledu. Vybírat můžete z nejrůznějších barevných odstínů.

Na pomyslném vrcholu z hlediska kvality, barevné stálosti a životnosti, stojí glazované pálené tašky. Glazura je barevná povrchová úprava s vysokým leskem, na omak hladká. Jde o tenký povlak z keramické směsi obarvené oxidy železa a s obsahem sklovitých směsí nanesený na vysušenou tašku, která se pak vypaluje. Úprava tašku zpevňuje a chrání, zajišťuje dlouhou barevnou stálost a velmi dlouhou životnost. Glazované tašky si můžete vybrat v nejrůznějších barevných odstínech.

Betonové krytiny

Betonové krytiny se vyznačují vysokou pevností a vyrábějí se v několika různých odstínech a povrchových úpravách. Betonové střešní tašky obvykle chrání před znečištěním speciální nástřik. Betonové tašky jsou těžší než pálené, ale hmotnost betonové a pálené krytiny na 1m2 je přibližně stejná, kolem 40 kg. Pokládka je velmi jednoduchá. Nevýhodou je nestálost vzhledu krytiny, kterému lze čelit speciálními nástřiky. Bezpečný sklon je obvykle 22 stupňů. Při nižším sklonu je třeba zjistit doplňkovou hydroizolaci.

Betonové tašky bez povrchové úpravy nejsou vhodné do náročnějších klimatických podmínek, neboť jsou vyrobeny z probarveného betonu, který není nijak povrchově ošetřen. Vyšší odolností se vyznačují betonové tašky s povrchovou úpravou z nástřiku disperzní barvou a dalších ochranných vrstev. K dostání jsou také tašky s hrubým posypem. Všechny typy betonových tašek můžete vybírat v nejrůznějších barvách za přijatelnou cenu.

Mezi lidmi se traduje několik fám, zejména o betonové krytině. Jednou z nich je, že betonová taška je velmi těžká a potřebuje tedy mnohem silnější krov, zatímco pálená nikoliv. U pálené tašky je její spotřeba na jeden metr 10 až 20 kusů podle druhu, váha se pak pohybuje kolem 40 až 50 kg (u bobrovek až 70 kg). U betonové tašky je potřeba zhruba 10 ks na jeden metr, jejich váha se pak pohybuje kolem 45 až 48 kg. Tyto obavy se tedy ukazují bezpředmětné. Každý krov bývá navíc dimenzován na mnohem větší zátěž – počítá se s vahou případné sněhové pokrývky, poryvy větru, vahou člověka pohybujícího se po střeše při pokládce či drobných opravách střechy.

Plechová krytina

Plechová krytina je vyráběna z ocelového plechu s lesklou nebo matnou povrchovou úpravou a je vhodná zejména pro nízké sklony střech, u trapézových plechů už od 5 stupňů. Plechy se pokládají v tabulích a mají tedy menší množství napojení než tašky, které ale mohou vzhledově velmi dobře imitovat. Při dešti jsou hlučnější a tedy třeba dbát na akustickou izolaci obytných místností. Kvůli kondenzaci vody je také nutná pojistná hydroizolace. Výhodou je nízká váha.

PVC krytina

PVC krytina je velmi lehká a dokáže imitovat nejrůznější typy povrchů (střešní šindel, pálenou tašku atp.). U většiny plastových krytin je velmi důležitá správná montáž. Plasty totiž horkem a zimou mění své rozměry a musí být tedy umožněna dilatace. Obraťte se na nás s výběrem kvalitního materiálu, který vás nezklame a dlouho vydrží.

Nízkou hmotností a rychlou pokládkou vynikají vlnité bitumenové krytiny. Jsou jedním z nejekonomičtějších a nejvíce funkčních řešení pro střechy. Stovky tisíc střech položených po celém světě prokazují již desítky let odolnost vůči různým klimatickým podmínkám od arktických oblastí až po tropy. Bitumenové desky se pokládají buď na bednění (při nižších sklonech), nebo na laťování.

Střechu můžete pokrýt také asfaltovým šindelem, který vám poskytne zajímavý, celistvý vzhled. Asfaltové pásy jsou k dispozici v různých tvarech (obdélník, diamant, bobrovka ad.) a s povrchovou úpravou v různých barvách, která zároveň chrání materiál před UV zářením a teplem. Nutností je bednění v celé ploše a také pojistná hydroizolace (podkladový pás), které střechu prodraží. Výhodou je nízká hmotnost. Pokládka začíná zdola a jednotlivé šindele se přibíjí. Některé typy lze použít od sklonu 12 stupňů.

Doplňky ke střešním krytinám

Ať už si vyberete pálenou, betonovou nebo jinou střešní krytinu pro váš dům, budete vedle základních prvků, naskládáte do plochy, potřebovat také některé doplňky. Vybrat si můžete z okrajových tašek, tašek pro připojení hřebene, ukončovacích, větracích a prostupových, protisněhových, polovičních a prosvětlovacích tašek, hřebenáčů a dále podstřešních fólií, příchytek, protisněhových zábran, větracích pásů a dalších doplňků.

 

Váš stavební rádce!

Napište nám.