Naše doporučení pro výběr produktů

Dřevěné plošné materiály

Dřevěné plošné materiály, jako například OSB a cementotřískové desky a palubky jsou oblíbené pro interiérové a exteriérové obklady a využívají se také často jako záklopy podlahových a podstřešních konstrukcí.

 

OSB desky

OSB desky jsou lisované pryskyřicí z orientovaných štěpek jehličnatého dřeva. Mají dobrý tepelný odpor, dobrou požární odolnost a odolnost vůči rázům a vibracím. Nejčastěji se vyrábějí ekologicky nezávadné bez použití formaldehydů. Nejsou ale vhodné do míst, kde by byly vystaveny povětrnostním vlivům a vysoké vlhkosti, např. k podbití přesahu střechy bez další úpravy. Vyznačují se velmi dobrou zpracovatelností. V současné době jsou velmi vyhledávaným materiálem do interiéru pro svůj charakteristický dřevěný design. Prodávají se v několika formátech s ostrou hranou nebo s perodrážkou.

OSB desky se vyrábějí v různých tloušťkách i rozměrech:

OSB 2 – určeny do suchého prostředí s minimální zátěží

OSB 3 – lze je použít i do mírného vlhka, nejběžnější typ desek

OSB 4 – lze je vystavit vyšší vlhkosti i zátěži, jsou ale nejdražší

Nebroušené desky

Nebroušené desky jsou vhodné do míst, kde nepřijdou do přímého kontaktu s okolím a kde nejsou vidět. Mají totiž hrubý povrch, mohou zatrhávat oděvy nebo způsobovat škrábance, a jsou nevzhledné.

Desky s rovnou hranou, obvykle v rozměru 1250x2500 mm, se napojují na sraz.

Desky s perodrážkou (P+D), nejčastěji v rozměru 2500x625 nebo 675 mm, mají lepší vlastnosti, neboť v místech napojení nevznikají netěsnosti. Perodrážka je po celém obvodu desky – dvě sousedící strany tvoří pero, dvě zbývající strany pak drážka.

Broušené desky

Broušené desky jsou pohledové a hladké, tedy vhodné do míst, kde jsou kladeny požadavky na vzhled a kde přijdou do kontaktu s lidmi. Musíte ale počítat s vyšší cenou než u nebroušených desek.

 

Cementotřískové desky (Cetris)

Cementotřískové desky (Cetris) jsou desky lisované ze směsi dřevěných třísek, cementu, vody a hydratačních přísad. Povrch desky je hladký a v přírodní barvě cementově šedý. Jsou odolné proti nárazu a vlhkosti, pevné, nehořlavé, ekologické a hygienicky nezávadné, odolné vůči plísním i hmyzu. Slibují dlouhou životnost a neobsahují formaldehydy ani azbest. Využívají se především jako bednění a k podbití přesahu střechy. Jsou tvrdé a tedy o něco hůře zpracovatelné než OSB. Vyrábějí se v různých tloušťkách i formátech.

Desky bez povrchové úpravy v přírodní šedé barvě se standardně dodávají v provedení s perodrážkou nebo broušené. V případě speciálních požadavků jsou k dispozici také desky akustické nebo s reliéfním povrchem.

Desky s povrchovou úpravou jsou ve všech typech (nebroušené, broušené, akustické, s reliéfem, s rovnou hranou i perodrážkou) opatřené základním nebo barevným nátěrem (obvykle lze vybírat dle vzorníku RAL), případně probarveným lakem nebo opatřené mozaikovou omítkou.

 

Palubky

Dřevěné obkladové palubky jsou vhodné jak pro obložení vnitřních prostor tak i pro venkovní užití. Vyrábějí se v různých tloušťkách, délkách, šířkách i tvarech a také z různých materiálů (nejčastěji smrk a borovice, záleží ale na předpokládaném použití). Mohou mít také různé tvary (ploché, konkávní, diagonální), mohou být hladké (bez perodrážky) nebo mohou mít zkosené i oblé hrany. Nejčastějším materiálem je samozřejmě dřevo, ale lze koupit i plastové varianty, které se využívají zejména v místech, kde požadavek na nenáročnost údržby předčí estetické hledisko.

Obkladové

Obkladové palubky dodají budově přírodní vzhled. Obvykle se vyrábějí ze smrku nebo z borovice, mají menší tloušťku a lze je obkládat jak vodorovně tak i svisle. Dle vzhledu se nejčastěji dělí na profil klasik (pero a drážka jsou stejně dlouhé, masivní části jednotlivých palubek na sebe doléhají, mezi nimi je pouze malá drážka v závislosti na typu zkosení) a profil tatran (pero je delší než drážka, mezi masivními částmi je viditelná část pera opticky oddělující jednotlivé palubky).

Podlahové

Podlahovépalubky vyžadují poněkud odlišné vlastnosti, aby vydržely vysokou mechanickou zátěž. Jsou silnější, mají kolmé hrany a po doražení pera do drážky tak vzniká na lícové straně hladký povrch. Stejně jako u obkladových palubek, tak i podlahové palubky jsou vyráběny ze smrku nebo borovice.

Fasádní

Fasádní palubky výrazně zlepší celkový vzhled domu a jsou velice oblíbené. V exteriéru jsou ovšem vystaveny daleko větší zátěži než při použití uvnitř. Z tohoto důvodu je třeba zvolit palubky silnější, které povětrnostním vlivům dokážou odolat. Dávejte pozor na zvolenou tloušťku, neboť použitím slabších (vnitřních) palubek se vystavujete vysokému riziku deformace vašeho díla v důsledku povětrnostních vlivů. Fasádní palubky jsou zpravidla vyrobeny ze silnějšího materiálu, nejčastěji z modřínu a smrku, ale i z exotických dřevin. Fasádní palubky doporučujeme ošetřit nátěrem na dřevo. Mohou být ploché, oblé (konkávní) nebo zkosené (diagonální) a vždy mají perodrážku.

Terasové

Terasové palubky patří v současné době k vyhledávaným materiálům. Dodají vaší terase útulnější vzhled než klasické betonové dlažby. Terasové palubky se vyrábějí z exotických dřev, která jsou odolnější vůči vlhkosti a mechanickému poškození. Nemají perodrážku a jednotlivá prkna se nedávají na sraz, aby mezi nimi mohla odtékat voda a případně propadávat drobné nečistoty. Obvykle mají protiskluzovou úpravu. 

Váš stavební rádce!

Napište nám.